niedziela, 18 grudnia 2016

Program Mieszkanie Plus oraz komplikacje z nim związane

Konrad Kostrowski


     Mieszkanie plus to program rządu mający na celu budowę nowych, atrakcyjnych cenowo mieszkań pod wynajem. Jest to sposób, którym władza ma nadzieje rozwiązać problemy mieszkaniowe Polaków. Nowe mieszkania mają być skierowane do klasy średniej, chociaż rząd zapewnia, że uwzględniono sytuację różnych grup obywateli. Dzięki temu programowi państwo chce wspierać młodych ludzi którzy dopiero zaczynają swoją życiową podróż i nie stać ich na własne lokum. Pod uwagę będą brane różne kryteria, na razie wiadomo, że będą to między innymi liczba dzieci, zamożność oraz dotychczasowe miejsce zamieszkania. Nie przewiduje się też górnej granicy jeśli chodzi o zarobki, więc zgłosić może się każdy. Tylko w jaki sposób nowy program ma pomóc młodym ludziom w lepszym starcie jeśli pierwszeństwo mają mieć rodziny wielodzietne, i to te o najniższej stopie życiowej. Już teraz pojawiają się nieścisłości dotyczące nowego programu i na obecnym etapie trudno powiedzieć jaki rzeczywisty skutek on przyniesie. Dotychczas poinformowano, że cały program ma opierać się na 3 filarach:
- nowych mieszkaniach wybudowanych na gruntach skarbu państwa
- wsparciu budownictwa społecznego
- wsparciu oszczędzania na cele mieszkaniowe tzw. Indywidualne Konta Mieszkaniowe
Pierwszym, najważniejszym filarem jest Narodowy Fundusz Mieszkaniowy w którego posiadanie przejdą należące do Skarbu Państwa grunty, w tym grunty gminne, i na których powstaną nowe mieszkania. Głównym hasłem reklamowym jest cena wynajęcia takiego mieszkania, a ma wynosić ona 10-20zł za metr kwadratowy. Dla tych którzy byliby zainteresowani kupnem mieszkania  została uwzględniona taka opcja, i w takim przypadku czynsz byłby o 20% procent wyższy, a po 30 latach nastąpiłoby przeniesienie własności. O ile takie niskie stawki rzeczywiście są obiecująco niskie, to dalej nie wiadomo nic więcej. Nieznany jest metraż takich mieszkań ani ich standard, jednak z analizy jednej z agencji nieruchomości, która zainteresowała się tym tematem wynika, że przy szacowanym koszcie budowy wynoszącym 2500-3500zl za metr kwadratowy, nie ma co się spodziewać niczego powyżej niezbędnego minimum. Wciąż nie zostały również wybrane szczegółowe lokalizacje. Ogłoszono które miasta pilotażowe zawiążą współpracę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego – który ma odpowiadać za cały program, ale ciągle nie wiadomo gdzie dokładnie powstaną nowe mieszkania. Warto też zauważyć, że prawie trzy czwarte lokali trafi do tylko dwóch województw: Śląskiego i Wielkopolskiego. Ciekawe jest to jak to może wpłynąć na dalsze inwestycje.
Drugim Filarem, i uzupełnieniem programu jest zwiększenie wsparcia dla budownictwa społecznego. Za tym kryje się możliwość dla samorządów ubiegania się o dofinansowania na budowę nowych mieszkań komunalnych, wynoszące od 35 do 55 procent kosztów. Oprócz tego dostęp do preferencyjnych kredytów z Banku Gospodarstwa Krajowego dla samorządów, spółek gminnych i towarzystw budownictwa społecznego na budowę społecznych mieszkań czynszowych.  Nowością ma być dotacja dla gmin w wysokości 20% kosztów inwestycji, które działając na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego miałyby budować, wraz z prywatnymi inwestorami, nowe mieszkania o określonym niskim czynszu skierowane do konkretnej grupy odbiorców o niskim statusie społecznym.
Trzecim wymiarem nowego programu mają być Indywidualne Konta Mieszkaniowe. Jest to rodzaj kas oszczędnościowych które maja pomóc w oszczędzaniu na własne mieszkanie lub dom. Warunkiem skorzystania z tej pomocy jest założenie takiego konta na minimum 5 lat i wpłacanie na nie minimum 500zł miesięcznie. Wtedy rząd przyzna nam premię i dopłaci na Indywidualne Konto mieszkaniowe do 900zł w skali roku. W porównaniu z obecnym programem Mieszkanie dla Młodych, nowe wsparcie kwalifikuje się w dolnym przedziale obecnych dofinansowań. Trzeba też wspomnieć, że środki które maja zostać przeznaczone na premie, państwo ma zamiar wziąć ze wcześniej wspomnianego programu Mieszkanie dla Młodych, który to program potrwa najpóźniej do końca 2018 roku. Zastanawiające jest to jak rząd chce tymi pieniędzmi opłacać nowy program, skoro jak widać na przykładzie obecnego roku, środki przeznaczone na cały rok skończyły się po zaledwie kilku miesiącach, a prognozy na rok następny wcale nie są lepsze.
Jak widać na obecnym etapie nowy rządowy program Mieszkanie Plus to głównie zapewnienia i dobrze wyglądające hasła. Dopóki nie zostaną ogłoszone oficjalne kryteria kto może się ubiegać o pomoc państwową, istnieje ryzyko, że pomimo dobrych chęci te nowe mieszkania wcale nie pomogą przeciętnym mieszkańcom na obecnym rynku nieruchomości. Nie wiadomo też w jaki sposób będzie to wszystko finansowane, to znaczy skąd państwo weźmie pieniądze na budowę nowych mieszkań oraz na dofinansowania dla samorządów budujących mieszkania komunalne. Na stronie BGK Nieruchomości możemy przeczytać, że założeniem programu jest brak angażowania pieniędzy podatników. W takim wypadku może się okazać, że deweloperzy którzy mogliby wspomagać program na zasadach współpracy, wcale tego nie zrobią gdyż może to oznaczać dla nich niekorzystną konkurencję.


Źródła:


6 komentarzy:

  1. Znalałrem jeszcze tki poradnik do programu Moze ci sie przyda https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/poradnik-program-mieszkanie-plus-niejednolite-zasady-organizacji-naboru/7492/

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo przydatny artykuł, wiele się z niego dowiedziałam. Szukam właśnie takich informacji bo stoję przed zakupem mieszkania. Rozważam tę ofertę https://vantage-sa.pl/mieszkania-z-ogrodkiem-wroclaw/ bo fajnie byłoby mieć swój własny ogródek. A Wrocław to moje ulubione miasto , od zawsze chciałam tu mieszkać

    OdpowiedzUsuń
  3. Osobiście nie miałem nigdy żadnych komplikacji związanych z tym programem i nie znam nikogo kto by mógł je mieć. Na dodatek sam bez pomocy od developera https://www.eurostyl.com.pl/ kupiłem moje wymarzone mieszkanie i wszystko jest w jak najlepszym porządku.

    OdpowiedzUsuń
  4. Niestety ja nie znam wcale tego programu, gdyż nie miałam nawet możliwości z niego skorzystać. Za to jestem zdania, że bardzo fajnie sprawdza się kwestia wynajęcia firmy remontowej https://www.wawerbud.pl/ jeśli takie działania mamy w planach.

    OdpowiedzUsuń
  5. Przede wszystkim samo już posiadanie mieszkania czy nawet domu jest bardzo fajną sprawą ale musimy pamiętać również o remontach. Ja zawsze do takich prac wzywam firmę http://remonty.wroclaw.pl/ gdyż na pewno jest to bardzo dobry wybór.

    OdpowiedzUsuń