niedziela, 18 grudnia 2016

Lofty - historia oraz podobieństwa i różnice między Polską a krajami Europy Zachodniej



Artur Szyszło
"Lofty - historia oraz podobieństwa i różnice między Polską a krajami Europy Zachodniej"

Loft jest to słowo zaczerpnięte z języka islandzkiego oznaczające przestrzeń i/lub powietrze.  Dlatego też podstawą architektoniczną tego typu miejsca zamieszkania jest otwartość przestrzeni. Główną cechą loftów jest ich oryginalność oraz to, że są to mieszkania powstałe najczęściej poprzez adaptację starych opuszczonych fabryk na nowoczesne i luksusowe wnętrza.

Wyróżnić możemy dwa typy loftów. Hard lofty i soft lofty. Te pierwsze cechuje duża surowość wnętrza, obecność szkła oraz metali. Są to także mieszkania, które zostały utworzone w miejscu opuszczonych fabryk a ich surowe wykończenie ma nawiązywać do klimatu stricto postindustrialnego. Softy lofty natomiast nie są już tak surowe w aranżacji jak ich poprzednicy. Najczęściej są to mieszkania powstałe w budynkach budowanych od podstaw, a jedynie stylizowanych na wzór loftów. Daje to jeszcze większą nowoczesność jednakże kosztem tego może być utrata klimatu oraz postindustrialnego nastroju miejsca.

Lofty swój początek datują na rok 1900 i wtedy właśnie paryska bohema artystyczna zaadaptowała stare i opuszczone hale fabryczne na swoje pracownie. Moda na zamieszkanie w lofcie datuje się na lata 60-te XX wieku kiedy to w Nowym Jorku artystyczne elity zaczęły dostrzegać swoje pracownie jako potencjalne mieszkanie. Dzięki temu zaczęli używać swojej wyobraźni i swobody w tworzenia aby adaptować pofabryczne pomieszczenia na mieszkania o dogodnym standardzie życia. Udało im się przy tym zachować niepowtarzalny styl, który zaczął z czasem przemawiać do ludzi z innych branży. Najczęściej były to osoby z ekonomicznych elit oraz świata show-biznesu.

Szansę w rozwijającym się biznesie loftów zaczęli zauważać także planiści, którzy to mogli rewitalizować opuszczone przestrzenie miast i dawać drugą szansę na odbudowę wizerunku dzielnic. Przykładem mogą być tutaj doki w Niderlandach oraz pofabryczne dzielnice Berlina czy Londynu.
Z poprzednich zdań niejako wynika kto tak naprawdę może mieszkać i mieszka w loftach. Dzisiaj teoretycznie lofty dostępne są dla każdego. Przynajmniej dla wszystkich z klasy średniej. Stało się tak z powodu wzrostu popularności tego typu mieszkań. W Europie lofty zdają się bardziej dostępne dla przeciętnego obywatela kraju niż dla obywatela z Polski. Moda na lofty w Polsce zaczęła się stosunkowo niedawno i tak naprawdę jedynie ludzie z klasy wyższej średniej, niższej wyższej oraz osoby ze świata show biznesu oraz Ci zamożniejsi mogą  pozwolić sobie na zamieszkanie w lofcie. Powodem tym jest także to, że młoda historia loftów w Polsce rzutuje na obecne ceny tego typu mieszkań na rynku. Mieszkania takie budowane są najczęściej w największych miastach Polski a tam cena za metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej jest znacznie wyższa niż w mniejszych polskich miejscowościach. W Europie Zachodniej oraz Stanach Zjednoczonych tradycja loftów, która jest bardzo już silnie zakorzeniona pozwala na tworzenie większej liczby mieszkań tego typu a co za tym idzie spadek cen.

Jeśli chodzi o aranżacje i wystrój loftów to Polska nie odbiega od Europy czy USA. Głęboko postępująca globalizacja narzuciła niejako te same trendy i w kwestiach mieszkaniowych. We współczesnych soft loftach, których tak naprawdę jest najwięcej stosuje się nowoczesną architekturę w połączenia z postindustrializmem, zastosowanie wysokiej jakości, ekologicznych i bezpiecznych materiałów budowlanych i wykończeniowych oraz wyposażenie tych obiektów w najnowsze technologie i udogodnienia dostępne na rynku, takie jak: szybkobieżne windy, systemy alarmowe i wizyjne, kontrola dostępu czy instalacje kominkowe i wentylacyjne. Inaczej wyglądają hard lofty, które to dalej zachowują postindustrialny, zimny charakter.

Wzrastająca popularność loftów sprawia, że w przyszłości może ich być coraz więcej. W Europie i na świecie widoczna jest postępująca globalizacja, która jak widać narzuca taki trend mieszkaniowy, który może zostać zachowany albo zmieniony na zupełnie inny.

źródło:
http://www.lofty.gda.pl
www.wikipedia.pl

4 komentarze:

  1. Ja chcę aby moje mieszkanie było jak najbardziej przytulne i mam nadzieję, że tak je wykończę zaraz po odbiorze. Bardzo fajnie również prezentuje się oferta https://www.eurostyl.com.pl/oferta/nowe-mieszkania-rumia.html i ja chyba właśnie zdecyduję się na zakup od tego dewelopera.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mieszkania loftowe są zdecydowanie fajniejsze niż zwykłe. Szkoda że w polsce nie są popularne.

    Polecam także: https://elektromaniacy.pl/pl/menu/urzadzenia-szpiegowskie-321.html

    OdpowiedzUsuń
  3. Cyklinowanie to jedna z najważniejszych usług, które pomagają przywrócić blask starym podłogom. Jest to proces, który polega na szlifowaniu powierzchni podłogi, aby usunąć wszelkie zarysowania, plamy lub inne uszkodzenia. Cyklinowanie może być stosowane na różnych typach podłóg, takich jak drewniane, laminowane czy parkiety. W Warszawie, jednym z najlepszych miejsc do skorzystania z tej usługi jest https://cyklinowaniewarszawa.pl/. Zespół profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem zapewni, że Twoja podłoga będzie wyglądać jak nowa.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jako osoba, która często zajmuje się dekoracją wnętrz, zawsze szukam sklepów z unikalną ofertą. https://artcorestudio.pl/oferta/ przyciągnął moją uwagę swoją różnorodnością i jakością produktów. Zawsze znajduję tam coś inspirującego i oryginalnego, co pomaga mi w realizacji moich pomysłów na wnętrze.

    OdpowiedzUsuń