sobota, 13 grudnia 2014

Loft...

Martyna Jaworska

       Mieszkania typu loft nie można jednoznacznie zdefiniować, ponieważ jest to zarówno lokal mieszkalny o surowych wnętrzach zlokalizowany w dawnej fabryce, ale też mieszkanie znajdujące się na ostatniej kondygnacji zwykłego budynku mieszkalnego. Gdy rodzaj takiego mieszkania pojawił się po raz pierwszy to były one głównie zamieszkiwane przez artystów i kojarzone właśnie z ascetycznymi wnętrzami w opustoszałych halach fabrycznych czy magazynach [  http://www.lofty.gda.pl/pl/wiecej-o-loftach/co-to-sa-lofty.html]. Jednak, aby mieszkanie można było określić mianem loftu musi ono spełnić kilka warunków. Pierwszym kryterium jest to, że lokal taki musi znajdować się w budynku, który spełniał funkcję produkcyjną lub okołoprodukcyjną np. hala fabryczna, magazyn, spichlerz czy warsztat. Kolejnym istotnym warunkiem jest otwarta przestrzeń i niebanalny rozkład, a także wykorzystanie architektury zastanej w takim pomieszczeniu i jego otoczeniu. Kolejnym wyznacznikiem może być to, że taki obiekt powinien umożliwić odczytanie dawnej funkcji budynku. Cechami takich budynków jest to, że wnętrza są niewyrafinowane, z przewagą szkła, stali i kamienia (czasami dla przełamania twardego charakteru loftu występuje drewno), wysokimi sufitami, obszernymi oknami oraz fabrycznym oświetleniem [Chaberko 2010, s.226-227].
            Pierwsze lofty na świecie powstały w latach 60. w Nowym Yorku gdy ustanowione prawo pozwalało na zamieszkiwanie opuszczonych fabryk. Na początku zamieszkiwali je głównie bezdomni, lecz z czasem także artyści. Nieco inaczej było w Europie, gdyż lofty pojawiły się tu (pierwsze w latach 80. w Londynie) na skutek rewitalizacji portu i terenów otaczających. Następnie ten typ mieszkań zaczął się pojawiać w innych miastach takich jak: Wiedeń, Paryż czy Berlin [Sieradzki 2010, s.2].
W Polsce to stosunkowo nowy typ lokali mieszkalnych i wyróżnia się dwa typy tych mieszkań: hard i soft. Lofty typu hard to zespoły mieszkalne pojawiające się w już istniejących poprzemysłowych budynkach. Natomiast soft lofty to kompleksy budowane od podstaw, swoją formą nawiązują one do stylu przemysłowego i powstają one głównie w miejscach gdzie nie ma odpowiednich do tego celu fabryk, magazynów czy spichlerzy. Takie soft lofty lokalizowane są głównie w centrum miast, a nie tak jak hard lofty na peryferiach miast (fabryki często znajdują się na obrzeżach) [http://prnews.pl/nieruchomosci/soft-lofty-kolejny-mieszkaniowy-produkt-deweloperow-6546025.html]. Pierwszym, nieoficjalnym i symbolicznym loftem może być Bolko_loft, który powstał dzięki rewitalizacji budynku lampiarni, zakładów górniczo-hutniczych w Bytomiu. Jednak za początek powstawania loftów w Polsce można uznać adaptację fabryki  Karola Scheiblera w Łodzi, a także hal Polskich Zakładów Optycznych w Warszawie. Kolejnymi miastami były Poznań i Kołobrzeg, gdzie osiedla powstały w dawnych koszarach wojskowych. Ciekawym przykładem loftów mogły by być te, które miały powstać w dawnym Browarze Piastowskim we Wrocławiu. Jednak inwestycja ta nie doszła do skutku i obecnie lofty zlokalizowane są w dawnej destylarni [Sieradzki 2010, s.2].

* * *
            Lofty to specyficzny typ mieszkań, ale dzięki temu ich właściciel może wyrazić swoją osobowość. Poprzez to mieszkania te zyskują swój unikalny charakter. Pomieszczenia te mają swój specyficzny klimat oraz często są świetnym połączeniem świata sztuki z biznesem, ponieważ na takie rozwiązania decydują się obecnie nie tylko artyści, ale też kadra menadżerska. Lokale te są wysokiej jakości, mają niestandardowe rozwiązania i dają mieszkańcom poczucie przestrzeni i komfortu. Obecnie lofty to zupełne zaprzeczenie pierwowzorów i dlatego też ich ceny nie należą do najniższych. Czynnik ten ma bezpośredni wpływ na zainteresowanych kupnem takich mieszkań, którzy łączą cenę z prestiżem.

Literatura:
Chaberko T., 2010, Perspektywy rozwoju rynku loftów w Krakowie, Uniwerytet Jagielloński, Kraków.
Sieradzki M.M., 2010, LOFTS – krótka historia loftów na świecie i w Polsce, Politechnika Łódzka, Łódź.
Lofty – przestrzeń dla wyobraźni, http://www.lofty.gda.pl/pl/wiecej-o-loftach/historia-loftow.html [dostęp:12.12.2014].

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz