sobota, 13 grudnia 2014

Problem bezdomności w polskich miastach

Agata Sowa

Zjawisko bezdomności jest problemem ogólnoświatowym, istniejącym od zawsze, w szczególności w dużych miastach. Według Ustawy o pomocy społecznej, za osobę bezdomną uznaje się „osobę niezamieszkującą w lokalu mieszkalnym w rozumieniu przepisów o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych i nigdzie niezameldowaną na pobyt stały w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności i dowodach osobistych”. Według M. Porowskiego (1995) zaś, „bezdomność można określić jako względnie trwałą sytuację człowieka pozbawionego dachu nad głową i nie posiadającego własnego mieszkania”. Bezdomność określana jest jako przejaw marginalizacji społecznej, wynikający głównie z ubóstwa, niekorzystnej sytuacji politycznej i ekonomicznej, a także różnego rodzaju kataklizmów. Innymi czynnikami, pogłębiającymi ten problem jest stale zwiększająca się stopa bezrobocia, brak dostatecznej ilości mieszkań oraz wzrost cen mieszkań czynszowych, czy też zjawiska patologiczne, takie jak alkoholizm lub przestępczość. Problem bezdomności dotyczy ludzi pochodzących z różnych środowisk społecznych, dotykając szczególnie tych o najniższych dochodach, którzy doświadczyli niepowodzeń życiowych, czy rodzinnych dramatów. [Wilson I., Bezdomność jako kryterium ubóstwa, Warszawa 1988]
Z problemem bezdomności zmagają się dziś wszystkie kraje na świecie, bez względu na to, czy są państwami biednymi, czy bogatymi. Wielkość i zasięg przestrzenny tego zjawiska w polskich miastach, jest jednak bardzo trudny do określenia. Wynika to przede wszystkim z braku jednoznacznej definicji bezdomności, a także trudności w pozyskiwaniu dokładnych danych liczbowych. Na podstawie badań przeprowadzonych w roku 2002 ustalono, że w Polsce żyje około 60-70 tysięcy osób bez stałego miejsca zamieszkania, jednak ze względu na złożoność tego zjawiska, uzasadnione jest również określenie liczby bezdomnych na około 350 tysięcy - jeśli weźmiemy pod uwagę ludzi bezdomnych jedynie okresowo. [Olech Piotr, Charakterystyka sytuacji Polski w kontekście badania problematyki bezdomności, 2010] Szacuje się, że największy odsetek bezdomnych zanotowano w województwach: mazowieckim, dolnośląskim, zachodniopomorskim, śląskim i pomorskim. Najmniej bezdomnych przebywa zaś w województwie świętokrzyskim, podlaskim i opolskim. [http://prawo.rp.pl]
Zjawisko bezdomności ma charakter zurbanizowany i dotyczy głównie dużych aglomeracji miejskich. Osoby bezdomne migrują każdego roku do największych miast w Polsce, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Wynika to zapewne z faktu, iż jest to okres najbardziej uciążliwy, kiedy to organizm narażony jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Bezdomni migrując do większych jednostek osadniczych liczą na wsparcie i pomoc ze strony społeczeństwa, a także na znalezienie tymczasowego dachu nad głową, gwarantującego schronienie przed  wyziębieniem organizmu. Kolejnym powodem migracji bezdomnych do miast, jest fakt, iż istnieje tam dużo większa możliwość żebractwa. W metropolii znacznie łatwiej jest zarobić na przetrwanie, czy zdobyć alkohol. Błędne jest jednak pojmowanie bezdomnego jako człowieka, żyjącego jedynie z żebrania. Wśród tej społeczności są również osoby pracujące, ale mające tak znikome dochody, iż nie pozwalają im one na zapewnienie stałego miejsca zamieszkania dla siebie i rodziny. Bezdomny w dużym mieście jest także bardziej anonimowy, a na swojej drodze spotkać może ludzi, o podobnym przysposobieniu do życia.
System pomocy bezdomnym w polskich miastach wciąż nie funkcjonuje prawidłowo, przez co skala tego zjawiska stale się powiększa. Największym wsparciem dla osób zmagających się z bezdomnością, jest pomoc organizacji pozarządowych. W Polsce istnieje także sieć placówek, oferujących pomoc bezdomnym, jednak nie wszyscy wyrażają chęć korzystania z tego typu opieki. Placówkami takimi są między innymi: noclegownie, schroniska dla bezdomnych, domy dla samotnych matek, czy też hostele pomocy społecznej. Swoją pomoc oferują także placówki niestacjonarnej pomocy bezdomnym, takie jak: przychodnie lekarskie dla bezdomnych, jadłodajnie, punkty pomocy sanitarnej, a także łaźnie i punkty wydawania żywności i leków.
Zjawisko bezdomności w polskich miastach, jest obecnie problemem masowym. Zadaniem władz publicznych powinno być zatem podejmowanie wszelkich działań, zmierzających do ujednolicenia systemu pomocy społecznej. Niezbędna jest także interwencja wyspecjalizowanych instytucji, jak również całego społeczeństwa.

Bibliografia:
Porowski M., Bezdomność - obraz zjawiska i populacji ludzi bezdomnych, w: Pedagogika społeczna, Warszawa, 1995
Wilson I., Bezdomność jako kryterium ubóstwa, Warszawa 1988
Olech Piotr, Charakterystyka sytuacji Polski w kontekście badania problematyki bezdomności, 2010
Włodarczyk S, Zjawisko bezdomności w opinii podopiecznych schroniska św. Brata Alberta w Bielicach, 2010
http://prawo.rp.pl
http://wyborcza.pl
http://asiasi.wordpress.com
http://www.nik.gov.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz