niedziela, 8 czerwca 2014

Gentryfikacja jako walka klas

Dariusz Kujawski
Marek Sabak

Współczesne miasta borykają się z licznymi problemami o różnym charakterze – przestrzennym, infrastrukturalnym, społecznym. Lista ta nie jest zamknięta i w dobie globalnej gospodarki cały czas wydłuża się. Szczególnym procesem, który łączy  te poszczególne aspekty jest gentryfikacja. To zjawisko po raz pierwszy zostało opisane w literaturze w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia przez Ruth Glass, która zwróciła uwagę na zagadnienie procesu przemian społecznych oraz towarzyszącym  im przeobrażeń tkanki miejskiej na zaniedbanych obszarach Londynu. Na przestrzeni lat rozwijały się badania naukowe dotyczące gentryfikacji a samo pojęcie zostało rozszerzone i uszczegółowione. W literaturze można spotkać się z  takimi pojęciami jak: gentryfikacja społeczna, ekonomiczna, elityzacja czy nawet studentyfikacja (Smith D. 2004:74). Szczególnie ciekawym podejściem do opisu zagadnienia jest historia Lower East Side opisana przez Neila Smitha.

W artykule „Class Struggle on Avenue B” autor pokazuje sposób w jaki rynek nieruchomości i usługi kultury wpłynęły na stworzenie nowego wizerunku tej części Nowego Jorku i jak zmiana postrzegania tego obszaru umożliwiła wyparcie miejscowej ludności przez klasę średnią.  Symbolem gentryfikacji Lower East Side był Tompkins Park, popularny zarówno wśród miejscowej mniej zamożnej ludności jak i wśród marginesu społecznego -  bezdomnych, którzy tam sypiali.  Władze miasta usilnie podejmowały próby wyparcia dotychczasowych użytkowników, również przy użyciu przemocy ze strony policji. W efekcie po kilku latach doprowadzono do sytuacji, gdzie park otoczony został kilkumetrowym płotem, a bram strzegły policyjne patrole. Świadczy to o celach jakie przyświecały lokalnemu samorządowi. Nie starano się rozwiązywać problemu ubóstwa oraz bezdomności. Priorytetem stało się podniesienie wartości nieruchomości na obszarze Lower East Side. Taktyka ta podyktowana była przez rynek deweloperski, którym w sukurs przyszedł „przemysł kultury”(Smith N. 1996: 18).

Niskie ceny lokali zachęcały artystów, właścicieli galerii oraz wyszukanych sklepów do otwierania  działalności na tym stosunkowo zaniedbanym terenie. Autor opisuje charakterystyczne zjawisko „urban frontier”, szczególnego sposobu postrzegania miasta w kategorii obszarów o dobrej i złej reputacji. Granica ta miała ambiwalentny wymiar - była idylliczna ale niebezpieczna, romantyczna ale bezlitosna (Smith N. 1996:  15). Obszar w pewien sposób zdegradowany zaczął nabierać atrakcyjnych cech. Lower East Side zaczęto postrzegać jako Dziki Zachód, którzy można ujarzmić i podbić. W przestrzeni tej części Nowego Jorku przejawiało się to np. poprzez restauracje z kuchnią tex-mex, pustynnym wystrojem galerii czy butikami z ubraniami nawiązującymi do stylu kowbojskiego. Myślenie w kategorii granicy usprawiedliwiało gentryfikację, jako że klasa średnia i nowe inwestycje cywilizowało te okolice.

Siły sterujące procesem gentryfikacji oddziałują na całym świecie. Rozpatrując zjawisko na poziomie lokalnym możemy dopatrzeć się różnych schematów działania aktorów procesu, natomiast same podwaliny procesu są podobne. Gentryfikację można rozpatrywać jako klasowy podbój miasta. Charakterystyczne dla problemu jest ponowne zainteresowanie klasy średniej zamieszkującej suburbia zdegradowanymi obszarami centralnymi miast. Podobna sytuacja ma miejsce w Warszawie. Jako najtrafniejszy przykład można przytoczyć dzielnice Praga Północ. Obszar ten charakteryzuje się wieloma problemami społecznymi. Od wielu lat mamy do czynienia  z najwyższym dla stolicy wskaźnikiem bezrobocia, koncentracji patologii takich jak alkoholizm i przemoc domowa, natomiast najniższe dla wielkości zarobków oraz średniej długości życia.

Praga charakterystyczna jest nie tylko ze względu na problemy społeczne z jakimi się boryka. Jest to część miasta która nie uległa całkowitej destrukcji w wyniku działań wojennych. Co więcej zachował się tutaj historyczny układ urbanistyczny, bardzo duża liczba zabytkowych kamienic oraz stosunkowo dużo zabudowań o charakterze przemysłowym. To wszystko składa się na unikalny charakter oraz wizerunek autentycznej Warszawy. Czynnik ten w połączeniu z niskimi cenami lokali przyczynił się do pojawiania się usług, których odbiorcami nie była miejscowa społeczność.

Na mapie Pragi od kilku lat można zaobserwować koncentracje różnego typu galerii, pracowni artystycznych, kawiarni, klubów czy restauracji. Oferta ta skierowana jest dla przedstawicieli klasy średniej. Trend ten wykorzystali do swoich celów  deweloperzy, których motywowały nie tylko niskie ceny nieruchomości. Specyficzny klimat dzielnicy wykorzystali jako narzędzie marketingowe, powołując się na modne już wśród Warszawiaków miejsca – lokale gastronomiczne na ulicy Ząbkowskiej, klubokawiarnie na ul. 11 Listopada, Fabrykę Trzciny przy ul. Otwockiej czy też galerie przy ul. Inżynierskiej. Nowopowstające inwestycje deweloperskie oraz kolejne duże przedsięwzięcia takie jak przebudowa Fabryki Wódki Koneser są czynnikiem stymulującym gromadzenie nowej ludności – zamożniejszej, napływowej oraz niezwiązanej z lokalna społecznością.

Zachodzące na terenie Pragi Północ zmiany w tkance miejskiej oraz strukturze społecznej z pewnością noszą najważniejsze cechy gentryfikacji. Warto podkreślić, że sam proces jest na początkowym etapie jednakże dynamika zmian sugeruje, że w najbliższej przyszłości możemy mieć do czynienia z nasileniem konfliktów na linii rdzenni – nowi mieszkańcy. Realny wydaje się być scenariusz, w którym dojdzie do co raz większej liczby eksmisji lokatorów, a także celowego zaniedbywania kamienic tak by zastąpić je nową zabudową.  Jako kluczowy problem należy wyróżnić sposób w jaki miasto powinno kształtować swoją politykę przestrzenną na tym obszarze.  Przytoczony przykład z Nowego Jorku pokazuje, że jednostronna  strategia wspierająca rynek deweloperski nie służy rozwiązywaniu problemów społecznych a jedyne korzyści osiągane są przez zamożną część społeczeństwa.

Smith, N., The New Urban Frontier. Gentrification and the Revanchist City. Routledge: New York and London, 1996, chapter 1 Class Struggle on avenue B, ss. 3-29 

Smith, D.P., 'Studentification': The gentrification factory? w: Atkinson, R., Bridge, G. (red.), Gentrification in a Global Context,  2004, ss.73-89


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz